Пожежна безпека

Пожежна безпека в побуті

Дотримання правил пожежної безпеки у побуті пов’язано з використанням електричних побутових приладів, газових пальників і займистих предметів. Для того, щоб уникнути виникнення пожежі вдома, батьки і педагоги повинні пояснити дітям вимоги щодо пожежної безпеки в побуті.

  • Сірники, запальнички та інші предмети, за допомогою яких можна розпалювати вогонь не іграшка. Батьки повинні прибирати їх подалі від дитячих очей, а діти, якщо натрапили на подібні знахідки, ні в якому разі не повинні брати їх в руки.
  • Не можна використовувати переносні електричні обігрівачі для сушіння білизни.
  • Не можна залишати електричні прилади без нагляду, вони можуть стати причиною пожежі.
  • Виходячи з дому, слід перевірити, чи вимкнені чи електричні прилади, газ і світло. Замикання або газова пічка можуть стати причиною загоряння.
  • Під час відключення електрики багато сімей використовують воскові або парафінові свічки для локального освітлення приміщення. Діти з задоволенням спостерігають за танцює язичком полум’я і навіть грають з ним. Слід бути дуже обережними з палаючими свічками, так як незахищене полум’я може легко перекинутися на найближчі предмети і стати причиною загоряння.
  • У квартирах з несправною або старої електричною проводкою не можна користуватися електричними приладами. Не можна перевантажувати стару проводку, оскільки вона може призвести до замикання і займання. Діти повинні знати про це.
  • Розетки слід закривати спеціальними захисними екранами або насадками.
  • Зараз практично у кожного школяра є мобільний телефон. Поясніть дитині, що залишати його на подзарядном пристрої без нагляду дуже небезпечно.
 
Пам’ятка для дітей з пожежної безпеки
Питання пожежної безпеки для дітей і підлітків дуже важливі, тому, батьки, вихователі дитячих садків і вчителі повинні приділяти належну увагу цьому питанню. Як правило, якщо виникає пожежа, то це трапляється раптово і вогонь поширюється дуже швидко. Не розгубитися в
такій ситуації неможливо, а якщо у дитини не досить знань, як поводитися при пожежі, то ситуація може виявитися плачевною. У цій статті ми будемо говорити про правила і пам’ятках з пожежної безпеки для дітей.
 
Що таке протипожежна безпека
Вивчення пожежної безпеки і навчання поведінці при виникненні критичної ситуації входить в загальноосвітній курс шкільної програми дошкільних закладів. Кожна мама невпинно повторює своєму малюкові, що сірниками грати не можна. Поступово ці істини закріплюються у мозку дитини, хоча іноді дітям хочеться перевірити, чому ж саме не можна чіпати сірники.
Виховуючи дитину, слід пояснювати йому, які дії можуть призвести до небезпечних ситуацій. Наприклад, деякі види ігор, перебування у небезпечних для життя і здоров’я місцях, можуть стати причиною пожежі.
Говорити з дітьми про пожежну безпеку слід, мало не з пелюшок. Вік 3-4 роки вважається оптимальним для того, щоб розповісти дитині ази пожежної «граматики».
Дитина має розуміти, чому пожежі небезпечні, шкідливий дим, і що гірше, вогонь або дим. Залишатися в палаючій квартирі або як-то (і як саме) з неї вибиратися. Чи варто намагатися гасити пожежу самостійно і кого покликати на допомогу, якщо вдома немає дорослих.
На всі ці питання у дитини повинні бути вичерпні відповіді, дозволяють приймати правильне рішення в критичній ситуації.
 
Як організувати заняття з пожежної безпеки з дітьми
Щоб організувати заняття з пожежної безпеки з дітьми, слід розуміти, яка аудиторія буде присутнім на цьому занятті: дошкільнята, школярі початкової школи, середнього або старшого ланки.
Важливим моментом є проведення бесід доступною для дітей мовою. Для дошкільнят будуть корисними розповіді, бесіди і заняття в ігровій формі, у формі казок, інсценувань.
Часто для малюків проводять заняття у формі невеликих вистав, а після вистави у групах обговорюються конкретні ситуації та моменти, пов’язані з пожежною безпекою.
Батьки вдома повинні проводити профілактичні бесіди з дітьми на теми протипожежної безпеки. Діти повинні знати, що сірники є необхідним інструментом для розпалювання вогню для приготування їжі, але ніяк не іграшкою. Також важливо, щоб дитина розуміла, що не можна торкатися мокрими руками електричні прилади, що-небудь пхати в розетки, торкатися оголених проводів.
 
Для школярів початкової школи крім тематичних класних годин вчителі можуть організовувати зустрічі з працівниками пожежної частини, проводити розвиваючі ігри, малювання плану евакуації з квартири, класу, школи.
На уроках малювання діти можуть спільно з учителем випустити стінгазету на тему «Пожежна безпека очима дітей».
Учні початкових класів повинні вміти:
визначити «гарячі точки» або вогнища пожежі;
вміти вибратися з палаючого чи задимленого приміщення;
вміти покликати на допомогу дорослих;
вміти викликати пожежну бригаду (правильно назвати адресу, свої координати і контакти).
Для старшокласників також проводяться тематичні класні години, зустрічі з працівниками пожежної частини та МНС. Рекомендується провести уроки у формі орієнтування по план-схеми евакуації при пожежі.
Комплексний підхід до проблеми дозволить дати дітям фундаментальні знання і вміння вести себе в складній ситуації, а також знати правила, які попередять виникнення пожежі.
Старшокласник повинен вміти:
визначити «гарячі точки» або вогнища виникнення пожежі навколо будинку або в будинку;
допомогти членам сім’ї вибратися з палаючого чи задимленого приміщення;
вміти розробити план домашньої евакуації у разі пожежі;
знати і вміти застосовувати на практиці основні дії з гасіння пожеж одягу та лікування опіків;
знати і вміти застосовувати на практиці, як підготуватися до сезону лісових пожеж.
ПАМ’ЯТКА    НАСЕЛЕННЮ
Як  діяти  учням  та  вчителям
у  разі  виникнення пожежі  в  школі
 
*        Насамперед необхідно негайно повідомити про пожежу в аварійно-рятувальну службу . Якщо ви побачите охоплене вогнем приміщення, не намагайтеся увійти в нього. Необхідно зачинити двері в  цю кімнату. Відчинені двері не тільки випустять дим, а й перешкодять евакуації, тому що раптовий приплив повітря може призвести до поширення вогню з великою швидкістю.
*        Повідомити про пожежу адміністрацію школи, вжити термінових заходів щодо евакуації дітей та персоналу із будівлі навчального закладу. В цей час важливо не панікувати! Евакуація проводиться з усієї будівлі школи, навіть якщо пожежу виявлено тільки в якійсь її частині.
*        Почувши сигнал тривоги, учні за вказівкою вчителя залишають класну кімнату і прямують до місця збору. Останнім іде вчитель з класним журналом. Двері класної кімнати й усі інші двері на шляху евакуації необхідно зачинити.
*        Кожен клас спускається сходами тільки з одного боку, залишаючи другий вільним для учнів інших класів, за винятком тих випадків, коли сходи дуже вузькі. В цей час не слід обганяти одне одного та штовхатися.
*        Усі, кого не було в класі під час сигналу тривоги, повинні негайно приєднатися до свого класу чи групи на місці збору.
*        У разі потреби необхідно організувати пошуки людей, яких не виявили на місці збору.
*        Нікому не можна повертатися в будівлю школи без дозволу рятувальників чи директора школи.
*        На місці збору кожен клас чи група людей займають чітко визначене місце і перебувають там до подальших вказівок рятувальників чи адміністрації. 
 
*        Після евакуації необхідно зробити перекличку (за класним журналом), аби з’ясувати, чи всі покинули приміщення школи. Директор школи (або його заступник) на місці збору особисто приймає рапорти від старших усіх груп. 
*        Для дітей з обмеженими можливостями та неврівноваженою психікою повинні бути заздалегідь передбачені спеціальні заходи щодо їх евакуації.
*        Під час евакуації необхідно заборонити розмови, щоб було добре чути розпорядження рятувальників та адміністрації школи.  
*        Ще до прибуття аварійно-рятувальної служби, адміністрації школи слід визначити характер та місце пожежі, а також загальну кількість евакуйованих. Ця інформація потрібна начальнику аварійно-рятувального підрозділу для подальших дій щодо ліквідації пожежі.
 
Як поводитися під час пожежі в навчальному закладі,
 якщо поруч із учнем немає дорослої людини
 
Пожежа у класі (приміщенні), в якому ти перебуваєш:
 
якщо можеш вийти з класу через двері, рятуйся сам і допоможи іншим;
якщо вихід перекрито вогнем, але поряд є зовнішня пожежна драбина, скористайся нею;
під час пожежі не можна ховатися в глухі кути, під парти, шафи, у підсобні приміщення тощо;
необхідно захистити органи дихання і закрити щілини під дверима (краще вологими ганчірками);
знайди можливість подати сигнали  рятувальникам про своє місцезнаходження. Пожежа в коридорі:
перш ніж визирнути в коридор – торкнись тильним боком долоні до ручки вхідних дверей. Якщо вона гаряча, не відчиняй двері – там небезпека;
якщо ручка дверей холодна – визирни в коридор. Побачивши там вогонь або багато диму – негайно зачини двері;
якщо диму небагато і він піднімається знизу, це означає, що пожежа виникла на нижніх поверхах будівлі школи. Не спускайся вниз, повернись в клас, щільно зачини двері, чекай на допомогу рятувальників;
якщо неможливо залишити приміщення, а в тебе є мобільний зв’язок,  зателефонуй в аварійно-рятувальну службу за номером «101», щоб повідомити про себе. У приміщенні слід стояти біля вікна, аби тебе швидше помітили рятувальники;
якщо пожежа виникла поверхом вище, спускайся вниз сходами, обов’язково захистивши органи дихання.
Профілактика
У перший день навчальної чверті проводять інструктаж з усіма дітьми і персоналом щодо процедури евакуації на випадок пожежі. Його повторюють раз на чверть чи півріччя, про що роблять відповідний запис у класному журналі.
У приміщеннях та на території закладу освіти заборонено курити і розкидати запалені сірники, застосовувати в приміщеннях відкритий вогонь. Не дозволено розпалювати вогнища, спалювати сміття, відходи, пакувальні матеріали.
Використовувати пожежний інвентар та інструменти можна тільки за призначенням.
Не користуватися у приміщеннях електрокип’ятильниками, електрочайниками (крім спеціально відведених і обладнаних для цього місць), не залишати без нагляду ввімкнені в електромережу кондиціонери, комп’ютери, радіоприймачі тощо.
Черговим учням після закінчення уроків належить зачинити вікна, вимкнути освітлення, електроживлення приладів та обладнання (за винятком чергового освітлення та електрообладнання, яке, за вимогами технології, повинно працювати цілодобово).
Слід оглянути приміщення, переконатися, що немає порушень, які можуть призвести до пожежі, й тільки після цього замкнути двері. У разі виявлення порушень доповісти черговому вчителеві, класному керівнику, керівнику навчального закладу або працівникові, який його заміщує.
Кожен учасник навчально-виховного процесу, який виявив пожежу або її ознаки, зобов’язаний: негайно повідомити про це за телефоном «101» у пожежну частину (слід чітко назвати адресу об’єкта, місце виникнення пожежі, що саме горить, а також своє прізвище); задіяти систему оповіщення людей про пожежу й під керівництвом дорослих розпочати евакуацію із будівлі в безпечне місце відповідно до плану евакуації.
Пожежна безпека
Треба завжди пам’ятати, що необережне поводження з вогнем може призвести до найбільшої серед бід  
ЗАПАМ’ЯТАЙ:
Якщо у квартирі або будинку почалася пожежа, найголовніше — не панікувати! Необхідно негайно повідомити про це пожежну частину:
телефонуй за номером101– чітко і ясно назви адресу і місце виникнення пожежі. 
Повідом сусідів.
Якщо є можливість, то спробуй погасити вогонь засобами, що є під рукою: 
невеликі джерела пожежі можна гасити мокрою ганчіркою (ударами зверху) або мокрим віником (розмазуючи воду по палаючій поверхні); якщо вогонь розростається, необхідно відкрутити усі крани з водою на повну потужність.
Нехай вода переливається у ванну: зачерпувати воду відром з ванни швидше, ніж чекати, поки відро наповниться з крану
 
якщо у кімнаті є вазони з квітами, то землю з них можна використати для гасіння вогню;
не витягай з вогню предмети, що горять – це сприяє поширенню пожежі. Гаси вогонь (водою або піском) із країв до центру; 
при гасінні пожежі намагайся не відчиняти вікна і двері, бо доступ повітря підсилить вогонь.
Якщо погасити пожежу до прибуття пожежників неможливо, необхідно з іншими мешканцями будинку, не створюючи паніки, вийти на вулицю, використовуючи для цього сходові марші або пожежні драбини між балконами.
Покидай приміщення, пригнувшись якнайнижче, адже дим направляється вгору. 
При пожежі не спускайся у ліфті, бо може відключитися електрика.
По можливості змочи якусь тканину, прикрий нею ніс і рот. 
Під час переходів через задимлені ділянки затримуй дихання. 
Варто 2-3 рази вдихнути дим — і можна знепритомніти через отруєння чадним газом, що призведе до загибелі.
Ознаки отруєння чадним газом
запаморочення; 
блювота;
головний біль; 
червоний колір обличчя; 
непритомність.
Перша допомога при отруєнні чадним газом 
Постраждалого необхідно винести на свіже повітря. Негайно викликати машину швидкої медичної допомоги за телефоном 103.
Якщо вогонь палає у коридорі, на сходах тощо, і неможливо вибратися назовні, залишайся у своїй квартирі, щільно зачини двері, затули щілини мокрими ганчірками, повісь ковдру, килим або будь-що інше.В разі загоряння дверей твоєї квартири поливай їх зсередини водою.
Якщо дим проникне до квартири, пересувайся якнайнижче до підлоги, там завжди є свіже повітря. Відчини вікно або розбий його вийди на балкон і голосно клич на допомогу. 
Якщо потрібнокогось витягнути з вогню, обв’яжися дротом (мокрою мотузкою), вручи вільний кінець кому-небудь. Зав’яжи рот і ніс мокрою хустинкою, накрийся мокрою ковдрою або змочи одяг водою і, пригинаючись якомога нижче, заходь у приміщення
НЕ ДОПУСКАЙ ЖАРТІВ У ВИКЛИКАХ ПОЖЕЖНОЇ СЛУЖБИ!
ПАМ’ЯТАЙ: помилковий виклик може відвернути увагу пожежників від справжньої пожежі, і тоді може згоріти чийсь будинок або навіть загинуть люди.
В Україні встановлена кримінальна відповідальність як за навмисний підпал (позбавлення волі терміном до 10 років), так і за виникнення пожежі через необережне поводження. Крім того, відшкодування матеріальних збитків постраждалим від пожежі здійснюється людиною, яка спричинила пожежу, в повному обсязі. А це означає, що через дитячі пустощі з вогнем постраждають люди або згорять матеріальні цінності, та платити за все доведеться батькам!
ПРАВИЛА ПОВЕДІНКИ І ДІЇ ПРИ ПОЖЕЖАХ
Пожежа– це стихійне лихо, вогонь, що вийшов з під контролю людини. Вони можуть виникати в лісах, на торф’яниках, у житлових будинках, на виробництві, в енергетичних мережах і на транспорті, спричиняють великі збитки і часто приводять до загибелі людей.
При пожежі потрібно остерігатися: високої температури, задимленості і загазованості, обвалу конструкцій будинків і споруд, вибухів технологічного обладнання і приладів, падіння обгорілих дерев і провалля. Небезпечно входити в зону задимлення, якщо видимість менше 10 м.
При рятуванні потерпілих із будинків, що горять, і при гасінні пожежі, дотримуйтесь наступних правил:
– перш ніж ввійти в приміщення, що горить, накрийтесь мокрим покривалом, пальтом, плащем, щільною тканиною;
– двері в задимлене приміщення відкривайте обережно, щоб уникнути займання від великого притоку свіжого повітря;
– у дуже задимленому приміщенні рухайтесь поповзом або пригнувшись;
– для захисту від чадного газу необхідно дихати через зволожену тканину.
Запам’ятайте! Маленькі діти від страху часто ховаються під ліжками, в шафах, забиваються в куток.
– якщо на вас загорівся одяг, лягайте на землю і, перевертайтесь, щоб збити полум’я; бігти не можна — це ще більше роздуває вогонь;
– побачивши людину в одязі, що горить, накиньте на нього пальто, плащ або яке-небудь покривало і щільно притисніть його. На місце опіків накладіть пов’язки і відправте потерпілого в медичний заклад;
– при гасінні пожежі використовуйте вогнегасники, пожежні крани, а також воду, пісок, землю, покривала та інші засоби;
– речовини, що гасять вогонь, направляйте в місця найбільш інтенсивного горіння і не на полум’я, а на поверхню, яка горить;
– якщо горить вертикальна поверхня, воду подавайте в верхню її частину;
– в задимленому приміщенні використовуйте розпилений струмінь, який сприяє осадженню диму і пониженню температури;
– горючі рідини гасіть сумішами, які викликають піну, засипайте піском або ґрунтом, а також накривайте невеликі осередки покривалами, одягом, брезентом і т.д.;
– якщо горить електропровід, спочатку виверніть пробки або вимкніть вимикач, а потім починайте гасити вогонь;
– виходити із зони пожежі необхідно в навітряну сторону, туди звідки дме вітер.
Правильно використовуйте засоби гасіння пожеж:
– для приведення в дію пінного вогнегасника підніміть рукоятку вгору і перекиньте її до упору; потім переверніть вогнегасник вверх дном. Струмінь піни, що виникає, направте на поверхню, яка горить (при відсутності струменю піни стряхніть вогнегасник або прочистіть отвір);
– вуглекислотний вогнегасник направте розтрубом на поверхню, що горить, обертаючи маховичок проти ходу годинникової стрілки до упору, відкрийте запірний вентиль. Снігоподібною масою, яка викидається з розтруба, покривайте поверхню, яка горить, до повного закінчення горіння.
– не держіть розтруб голою рукою, можна обморозитися;
– для приведення в дію пожежних кранів, які знаходяться в будинку (споруді), необхідно відкрити дверці шафи і розкотити в напрямку осередку пожежі рукав, який з’єднаний з краном і стволом;
– відкрийте вентиль поворотом маховичка проти ходу годинникової стрілки і направте струмінь води із ствола на осередок горіння.
Найбільш доступними засобами гасіння займань і пожеж є вода, пісок, або ґрунт, ручні вогнегасники, азбестові і брезентові покривала і навіть гілки дерев або одяг.
Запам’ятайте! Дотримання і своєчасне проведення профілактичних протипожежних заходів знизить можливість виникнення пожеж і займань у вашому домі (квартирі) та зменшує імовірність їх швидкого розповсюдження.
У разі виникнення пожежі при необхідності викликайте пожежну команду за телефоном -101.
 
 
 
 
Правила безпечної роботи в Інтернет для дітей:

• не надавати нікому свої паролі;
• без гострої необхідності не надавати особисту інформацію по електронній пошті, в чат-кімнатах;
• не надавати відповіді на послання непристойного та грубого змісту; повідомити старшим про отримання інформації, яка примусить почуватись незручно або налякано
• не погоджуватись на зустріч з випадковим онлайновим другом. Якщо все ж таки це необхідно, то зустріч повинна відбуватися в громадському місті або у присутності друзів чи батьків;
• не відправляти нікому своє фото;
• не здійснювати комерційні операції через мережу Інтернет.
• Якщо хтось або щось примушує вас почувати себе незручно, негайно припиніть роботу в мережі Психологічна атака, непристойні пропозиції Он-лайнові хижаки та кіберхулігани ;
• Не давати нікому свої паролі (ключі)Віддані ключі від квартири можуть призвести до крадіжки Віддані паролі можуть призвести до витоку інформації, грошей з кредитних карток .

Поради для батьків

Необхідно, щоб дорослі захищали права дітей в Інтернеті. Дія законів поширюється також на Інтернет, а адміністратори веб-сайтів несуть відповідальність за вміст своїх сайтів. • Навіть якщо ваша дитина не стикалася з образами в Інтернеті, поговоріть із нею про таке:
• Не слід розповсюджувати свою контакту інформацію або приватні матеріали, наприклад фотографії, не зваживши ретельно наслідки цих дій. Онлайнова дружба може закінчитися, і коли це станеться, персональна інформація може бути відправлена небажаним людям.
• Кожен має право на поважне ставлення до себе в Інтернеті.
• Використовуйте Інтернет разом із дитиною і навчайте її виявляти рекламу та оцінювати її цілі.
• Повідомляйте організацію з питань захисту прав споживачів або постачальника інтернет-послуг про невідповідну рекламу.
• Ви можете закрити чат, електронну пошту або комп’ютер в будь-який час, коли забажаєте.
• Діти повинні розповідати батькам про негативний досвід.
• Не потрібно надавати особисту інформацію, якщо ви не знаєте особу, яка її запитує, і мету, з якою ця інформація використовуватиметься.
• Створіть список Правил користування за участю ваших дітей. Туди ви маєте включити типи сайтів з необмеженим доступом, години користування Internet та рекомендації зі спілкування з іншими в он-лайні, включаючи чат-кімнати.
• Тримайте комп’ютери з Internet-з’єднанням у відкритій зоні, поза межами кімнати вашої дитини.
• Навчіть своїх дітей не завантажувати програми, музику або файли без вашого дозволу. Спільний доступ до файлів, отримання текстів та картинок з Інтернету може порушувати закони про авторські права.
• Поговоріть зі своїми дітьми про їхніх онлайнових друзів та те, чим вони займаються так, як ви б говорили про будь-яких інших друзів або заняття. Це включає розмови з вашими дітьми про список миттєвих повідомлень і про те, щоб вони не спілкувалися з незнайомцями.
• Знайте, які чат-кімнати та дошки повідомлень вони відвідують та з ким розмовляють.
• Рекомендуйте їм використовувати контрольовані чат-кімнати, та наполягайте на тому, щоб вони залишалися в публічних зонах чат-кімнат.
• Наполягайте на тому, щоб ваші діти ніколи не погоджувалися зустрічатися зі своїм онлайновим другом.
• Навчіть своїх дітей ніколи не давати про себе інформацію по електронній пошті, в чат-кімнатах, дошках оголошень, реєстраційних формах і персональних профілях, а також при участі в онлайнових конкурсах.
• Допоможіть дітям захиститися від спаму. Скажіть їм не давати свої адреса електронної пошти, не відповідати на “сміттєву” пошту та використовувати фільтри електронної пошти.
• Скажіть своїй дитині розповідати вам про те, що або хто в он-лайні примушує її почувати себе незручно або налякано. Будьте спокійними та нагадайте своїм дітям, що у них не виникне проблем, якщо вони про щось вам повідомлять. (Важливо, щоб ваша дитина не думала, що її позбавлять привілеї користуватися комп’ютером). Прочитайте більше про те, як діяти з онлайновими хижаками та кібер-хуліганами.
• Поговоріть із своїми дітьми про онлайнову порнографію та направте їх на позитивні сайти про здоров’я та сексуальність.
• Знайте, які сайти відвідують ваші діти. Перевірте, щоб вони не відвідували сайти з агресивним змістом, або самі не розміщали персональну інформацію та фотографії.
• Навчіть своїх дітей відповідаль