Стоп булінг

Уповноважена особа комунального закладу позашкільної освіти „Одеська міська дитяча флотилія моряків „Бриг” для здійснення невідкладних заходів реагування у разі виявлення фактів насильства та/або отримання заяв/повідомлень від постраждалої особи/інших осіб – директор КЗПО “ОМДФМ “Бриг” Орешніков О.Р., тел. 0967608635

Анонімна електрона скринька довіри   [email protected]

Телефони довіри

 • Дитяча лінія – 116-111 або 0-800-500-225 (з 12.00 до 16.00);
 • Гаряча телефонна лінія щодо булінгу – 116-000;
 • Гаряча лінія з питань запобігання насильству – 116-123 або 0-800-500-335;
 • Уповноважений Верховної Ради з прав людини – 0-800-50-17-20;
 • Уповноважений Президента України з прав дитини – 044-255-76-75;
 • Центр надання безоплатної правової допомоги 0-800-213-103;
 • Національна поліція України –102;

Анонімна електрона скринька довіри   [email protected]

Як захистити дитину та підтримати її, якщо вона постраждала від кібербулінгу

▪️ Поговоріть з дитиною та скажіть, що це – не її вина. Похваліть дитину за те, що вона розповіла вам про ситуацію та запевніть, що разом ви зможете з цим впоратися
▪️ Не обмежуйте доступ до Інтернету та не забирайте гаджети у дитини – це може викликати ще більше занепокоєння
▪️ Розкажіть про важливість захисту особистої інфор­мації та перевірте налаштування приватності у соц мережах. Сторінка має бути відкритою лише для тих, кого дитина знає у реальному житті та містити мінімум особистої інформації
▪️ Заохочуйте дитину не реагувати на заляку­вання. Іноді реакція у відповідь – саме те, на що очікує злочинець. Розкажіть, що дитина може припинити спілкування, якщо почувається некомфортно
▪️ Збережіть докази булінгу (знімки екрана з загрозливими повідомленнями) та заблокуйте кібербулера
▪️ Якщо ви скористалися всіма порадами, але атаки не припиняються, варто звернутися до кіберполіції

https://uni.cf/3HibhFb

Процедура

подання  учасниками освітнього процесу заяв на випадок булінгу (цькування) та порядок реагування на доведені випадки булінгу (цькування)

1. Якщо педагог або інший учасник освітнього процесу став свідком булінгу, він інформує керівника закладу освіти у письмовій формі незалежно від того, поскаржилась йому жертва булінгу чи ні; або ж аналогічно після отримання звернення дитини.

2. Учасниками освітнього процесу (учні, вчителі, батьки) на ім’я керівника освітнього закладу подається заява, де вказується інформація щодо джерела її отримання (постраждалий чи свідок  булінгу (цькування); підозра про вчинення по відношенню до інших  осіб за зовнішніми ознаками; достовірна інформація від інших осіб; як довго триває; одноразовий конфлікт чи відповідні дії носили систематичний характер).

3. Відповідно до такої заяви керівник закладу освіти видає рішення про проведення розслідування із визначенням уповноважених осіб.

4. Наказом керівника закладу освіти  створюється Комісія з розгляду випадків булінгу (цькування) за участі педагогічних працівників, психолога та соціального педагога школи, батьків потерпілого та булера, керівника закладу, інших зацікавлених осіб.

5. Розглянувши письмову заяву, керівник закладу освіти скликає засідання комісії з розгляду випадків булінгу (цькування) і окреслює подальші дії.

6. Комісія  протягом однієї доби проводить розслідування, з’ясовує всі обставини цькування та  приймає відповідне рішення.

7. За умови визнання Комісією результатів розслідування фактом буллінгу (цькування), керівник освітньої установи протягом однієї доби повідомляє уповноважені підрозділи органів Національної поліції України (ювенальну превенцію), Службу у справах дітей, Департамент освіти та науки Одеської Міської Ради.

8. Рішення Комісії з розгляду випадків булінгу реєструється в окремому журналі (паперовий вигляд) з оригіналами підписів усіх її членів.

9. У разі не визнання Комісією факту булінгу (цькування) і незгоди з результатами рішення потерпілим (його представником), керівник освітньої установи рекомендує звернутись постраждалому (його представнику) із заявою до органів Національної поліції України.

10. За будь-якого рішення Комісії з розгляду питань випадків булінгу (цькування), керівник закладу освіти забезпечує психологічну підтримку усіх учасників відповідного процесу.

Нормативно-правові документи з питань запобігання, протидії домашньому насильству та булінгу

Закон України від 18.12.2018 №2657-VIII “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо протидії булінгу (цькуванню)”

https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2657-19

http://Лист МОН України від 18.05.2018 № 1/11-5480 «Методичні рекомендації щодо запобігання та протидії насильству»

http://Лист МОН України від29.12.2018 № 1/9-790 «Щодо організації роботи у закладах освіти з питань запобігання і протидії домашньому насильству та булінгу»

Зразок скарги на жорстоке поводження з учнем у закладі освіти  

                                                                          Комунального закладу

                                                                      позашкільної освіти

                                                                              „Одеська міська дитяча

                                                                             флотилія моряків „Бриг”

                                                                                                         Орешнікову Олександру Річардовичу                           

ПІБ, здобувача освіти класу,                                                                                                                     зареєстрованого за адресою:

________________________________

________________________________

телефон: ________________________

                                                  ЗАЯВА

___________ року на перерві (ПІБ кривдника) в присутності учнів словесно мене образив та наніс тілесні пошкодження. Це призвело до нервового зриву та відсутності можливості навчатися на заняттях. Звертаю Вашу увагу на те, що (ПІБ кривдника) не вперше застосовує такий вид цькування по відношенню до мене та до інших здобувачів освіти.

Прошу вивчити факти, зазначені у заяві, та захистити мене від жорстокого поводження і психічного насилля з боку учня (ПІБ кривдника) .

Дата: ___________ Підпис

https://zakon.rada.gov.ua/laws/main/l492944

Порядок реагування на доведені випадки булінгу (цькування) в навчальному закладі

1. Підставою для реагування в закладі освіти на випадки булінгу (цькування) є заява або повідомлення, про випадок та/або підозру його вчинення стосовно неповнолітньої особи та/або такою особою стосовно інших учасників освітнього процесу, отриманої суб’єктами реагування на випадки булінгу (цькування) в закладі освіти. Повідомлення можуть бути в усній та/або письмовій формі, в тому числі із застосуванням засобів електронної комунікації (телефон, соціальні мережі, електронна пошта, електронні месенджери,офіційні веб ресурси та ін.).

2. Повідомляти про випадки булінгу (цькування) в закладах освіти може будь-яка особа, учасником або стороною якого вона стала або яка підозрює про його вчинення стосовно неповнолітньої особи та/або такою особою стосовно інших учасників освітнього процесу, або про який отримала достовірну інформацію.

3. Повнолітні учасники освітнього процесу зобов’язані вжити заходів невідкладного реагування у разі звернення дитини та/або якщо вони стали свідками булінгу (цькування) (оцінити рівень небезпеки життю та здоров’ю сторін булінгу (цькування), негайно втрутитись із метою припинення небезпечного впливу, надати (за потреби) невідкладну медичну та психологічну допомогу, звернутись до органів охорони здоров’я для надання медичної допомоги тощо).

4. Керівник закладу освіти: призначає уповноважену особу за реалізацію норм законодавства у сфері запобігання та протидії булінгу (цькуванню) в закладі освіти з числа своїх заступників; у разі отримання заяви про випадок булінгу (цькування) не пізніше однієї доби повідомляє територіальний орган (підрозділ) Національної поліції України про звернення, одного з батьків або законних представників неповнолітньої особи; для невідкладного надання психологічної допомоги (за потреби) інформує територіальний орган (підрозділ) служби у справах дітей та/або центр соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді; для організації надання медичної допомоги постраждалій особі (за потреби) викликає бригаду екстреної (швидкої) медичної допомоги; визначає наказом склад комісії з розгляду випадків булінгу (цькування) з метою проведення розслідування; у випадку тимчасової відсутності уповноваженої особи визначає цим наказом особу зі складу комісії, відповідальну за підготовку матеріалів для засідання (шляхом опитування учасників випадку, з’ясування наявності фото та відеофіксацій, психологічної характеристики сторін тощо ); інформує особу, яка звернулась із заявою, про подальший порядок її розгляду; скликає засідання комісії з розгляду випадків булінгу (цькування) не пізніше, ніж три робочі дні з дня надходження заяви про випадок або підозру з метою планування та застосування необхідних заходів реагування. Діяльність комісії закладу освіти з розгляду випадків булінгу (цькування)

1. Комісія з розгляду випадків булінгу (цькування) є колегіальним органом закладу освіти, яка скликається в кожному окремому випадку надходження заяв про випадки булінгу (цькування) в закладі освіти не пізніше ніж три робочі дні з дня надходження заяви або повідомлення.

2. До складу комісії входять уповноважена особа та інші зацікавлені особи (педагогічні працівники,та інші особи) за рішенням керівника закладу освіти. До участі в засіданні комісії також можуть бути залучені сторони булінгу (цькування) (за потреби), один з батьків або законних представників неповнолітнього кривдника та потерпілого, представники інших суб’єктів реагування на випадки боулінгу (цькування) в закладах освіти та інших зацікавлених сторін.

3. Комісія на своїх засіданнях розробляє пропозиції та рекомендації з питань, що належать до її компетенції.

4.За підсумками роботи комісії складається протокол.

5. За виконання та моніторинг запланованих заходів відновлення та нормалізації психологічного клімату в закладі освіти та визначених рекомендацій для учасників булінгу (цькування) згідно з протоколом засідання комісії відповідає уповноважена особа або особа, яка її замінює у разі відсутності відповідно до наказу про склад комісії.

6. До повноважень комісії належать: розгляд та аналіз матеріалів за результатами проведенного розслідування щодо з’ясування обставин на підставі заяви про булінг (цькування); визначення сторін булінгу (цькування), можливих причин та необхідних заходів для їх усунення; планування заходів стабілізації психологічного клімату у колективі, формування емпатії між сторонами булінгу (цькування) та надання соціальних та психолого-педагогічних послуг сторонам булінгу (цькування), в тому числі із залученням необхідних фахівціві з надання правової, соціальної та іншої допомоги тощо; формування рекомендацій для педагогічних працівників закладу освіти щодо доцільних методів навчання та організації роботи з неповнолітніми сторонами булінгу (цькування) та їхніми батьками або законними представниками; формування рекомендацій для батьків або законних представників неповнолітньої особи, яка стала стороною булінгу (цькування). 

Порядок застосування заходів виховного впливу в закладі освіти 

1. Заходи виховного впливу застосовуються для відновлення та нормалізації відносин між учасниками освітнього процесу після випадку булінгу (цькування) з метою створення та сприятливого для навчання та роботи освітнього середовища.

2. Заходи виховного впливу застосовуються у разі наявності факту булінгу (цькування) в закладі освіти по відношенню до кривдника, потерпілого та свідків.

3. Заходи виховного впливу мають забезпечити дотримання прав та інтересів сторін булінгу (цькування), необхідне виховання та освіту, соціальну та психолого-педагогічну допомогу.

4. Заходи виховного впливу реалізуються педагогічними працівниками закладу освіти із залученням необхідних фахівців із надання правової, психологічної, соціальної та іншої допомоги, в тому числі територіальних органів (підрозділів) служб у справах дітей та центрів соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді тощо.

5. Необхідні заходи виховного впливу визначає та планує комісія з розгляду випадків булінгу (цькування) в закладі освіти.

6. Керівник закладу освіти вживає необхідних заходів для надання соціальних та психолого-педагогічних послуг здобувачам освіти, які вчинили булінг (цькування), стали його свідками або постраждали від булінгу, в тому числі залучення (за потреби) необхідних фахівців із надання правової, психологічної, соціальної та іншої допомоги тощо.

7. Керівник закладу освіти забезпечує виконання заходів для надання соціальних та психолого-педагогічних послуг здобувачам освіти, які вчинили булінг, стали його свідками або постраждали від булінгу (цькування).

8. Практичний психолог та соціальний педагог у межах своїх посадових обов’язків: діагностують стан психологічного клімату в колективі, в якому відбувся булінг (цькування); за результатами діагностики розробляють план корекційної роботи з кривдником та свідками із залученням батьків або законних представників; розробляють та реалізують програму індивідуальної реабілітації для потерпілого; розробляють профілактичні заходи для групи, в якій зафіксовано випадок булінгу (цькування); для батьків або законних представників; здійснюють супровід педагогічних працівників, які забезпечують освітній процес для групи, в якій зафіксовано випадок булінгу (цькування); забезпечують надання психологічного супроводу здобувачів освіти, які постраждали від булінгу (цькування), стали його свідками або вчинили булінг (цькування).

9. Педагогічні працівники, які забезпечують освітній процес для групи, в якій зафіксовано випадок булінгу (цькування): виконують рекомендації комісії з розгляду випадків булінгу (цькування) в закладі освіти щодо доцільних методів навчання та організації роботи з неповнолітніми сторонами булінгу (цькування) та їхніми батьками або законними представниками; забезпечують інтеграцію антибулінгового компоненту в освітній процес, який визначається правилами поведінки учасників освітнього процесу в закладі освіти, статутом закладу освіти, законодавством; виробляють спільно з здобувачами освіти правила взаємодії групи під час освітнього процесу.

Загальні правила поведінки здобувачів освіти

1. Дисципліна і порядок у закладі освіти підтримуються на основі поваги людської гідності учнів, педагогів та інших працівників школи.

2. Застосування методів психологічного й фізичного насильства по відношенню до оточуючих не допускається.

3. Права й обов’язки учнів закладу визначаються  Статутом КЗПО “ОМДФМ “Бриг”.

4. Здобувачі освіти повинні виконувати Статут закладу освіти, сумлінно вчитися, дбайливо ставитися до майна, поважати честь і гідність інших учнів та працівників школи й дотримуватись внутрішнього розпорядку:

– дотримуватися розкладу занять, не запізнюватися й не пропускати заняття без поважних причин;

– дотримуватись чистоти в закладі;

– берегти  будівлю, обладнання, майно флотилії;

– підтримувати порядок і чистоту в приміщеннях закладу: кабінеті, туалеті та ін..;

– приділяти належну увагу своєму здоров’ю й здоров’ю оточуючих;

– брати участь у колективних творчих заходах флотилії;

– приходити до закладу совіти завчасно до початку занять, чистими й охайними, займати своє робоче місце й готувати всі необхідні навчальні приналежності до заняття за розкладом.

5. Не  дозволяється приносити на територію закладу з будь-якою метою й використовувати в будь-який спосіб зброю, вибухові, вогненебезпечні речовини, алкогольні напої, інші одурманюючі засоби й отрути.

6. Не можна без дозволу педагогів або керівника закладу залишати територію флотилії в урочний час.

7. У разі пропуску занять до трьох днів учень повинен пред’явити  керівнику гуртка довідку або записку  від батьків ( осіб, які їх замінюють) про причини відсутності на заняттях. У разі пропуску занять більше трьох днів учень зобов’язаний надати довідку з медичної установи.

8. Вихованець флотилії повинен проявляти повагу до старших, піклуватися про молодших.

9. Поза закладом освіти здобувачі освіти поводяться скрізь і всюди так, щоб не осоромити свою честь і гідність.

10. Здобувачі освіти бережуть майно, акуратно ставляться як до свого, так і до чужого майна, дотримуються чистоти й порядку у закладі. У разі заподіяння здобувачем освіти умисного пошкодження майна флотилії його батьки ( особи, які їх замінюють) відшкодовують нанесену шкоду.

11. Здобувачам освіти у всіх випадках слід з закладу, належать їх власникам.

12. Вихованцям, які знайшли втрачені або забуті ( на їхню думку) речі, пропонується передати знайдене до закладу освіти, який у свою чергу розміщує оголошення про загублені речі.

13. До вихованців, які привласнили чужі особисті речі, будуть застосовані дисциплінарні стягнення. Фізична конфронтація, залякування й знущання є неприпустимими формами поведінки.  Заклад освіти категорично  засуджує подібні спроби приниження, підпорядкування або маніпулювання людьми.

14. На заняттях не дозволяється жувати жувальну гумку, вживати їжу чи напої.

15. Приносити на заняття всі необхідні підручники, зошити, посібники, інструменти, письмове приладдя.

       Пам`ятки щодо протидії булінгу 

http://drive.google.com/file/d/1iZq1_x7d2iT9RaekQ_NopCIDQ51jOc1O/view?usp=sharing

Онлайн відеокурс для боротьби з булінгом для школярів

http://docs.google.com/document/d/1Hu6UQrXEvO6IZ-_yiExU6ArjVsgp2Kb0/edit?usp=sharing&ouid=100293660296807777874&rtpof=true&sd=true

Алгоритм дій в разі нещасного випадку 

http://docs.google.com/document/d/1UdpNPR6XyogjY1My_h1SZq18tNPPQkhq/edit?usp=sharing&ouid=100293660296807777874&rtpof=true&sd=true 

https://drive.google.com/file/d/1Vr0iOqoQE0-69KQ3jIbkU8-4kNQOfGmE/view

Поради одержувачам освіти!

КІБЕР-БУЛІНГ— це новітня форма агресії, що передбачає жорстокі дії з метою дошкулити, нашкодити, принизити людину з використанням інформаційно-комунікаційних засобів: мобільних телефонів, електронної пошти, соціальних мереж тощо.

Кілька стратегій, які можуть допомогти покращити ситуацію і своє самопочуття, зумовлене тим, що відбувається:

 • уникай бешкетника й перебувай у товаристві друзів. Не заходь у туалет, якщо задирака знаходиться там, не ходи в роздягалку, коли немає нікого поруч. Постійно перебувай у товаристві приятеля, щоб не залишатись наодинці з недругом. Перебувай в оточенні приятелів у транспорті (у шкільному автобусі), у коридорах або на перерві – скрізь, де можна зустріти бешкетника. Запропонуй те ж саме своєму другу.
 • стримуй гнів. Розхвилюватись у зв’язку зі знущанням природно, але саме цього й домагаються бешкетники. Це змушує їх відчувати себе сильнішими. Намагайся не реагувати плачем, не червоній і не переймайся. Це вимагає великої кількості тренувань, але це корисна навичка дати відсіч бешкетнику. Іноді корисно практикувати стратегію приведення себе в повну рівновагу, наприклад, рахувати до десяти, записувати свої гнівні слова на аркуші паперу, робити глибокий вдих або просто йти. Іноді треба навчати дітей робити непроникний вираз обличчя, поки вони не позбудуться небезпеки (посмішка або сміх можуть провокувати розбишаку).
 • дій хоробро, йди та ігноруй бешкетника. Твердо й чітко скажи йому, щоб він припинив, а потім розвернись й піди. Намагайся ігнорувати образливі зауваження, наприклад, демонструй байдужість чи вдавай, що ти захоплений бесідою по мобільному телефону. Ігноруючи задираку, ти показуєш, що він тобі байдужий. Зрештою, він, імовірно, утомиться діставати тебе.
 • розкажи дорослим про знущання. Учителі, директор школи, батьки можуть допомогти припинити знущання.
 • розповідай про це. Поговори з кимось, кому ти довіряєш, наприклад, із завучем, учителем, братом, сестрою або другом. Вони можуть запропонувати деякі корисні поради, і навіть якщо вони не можуть виправити ситуацію, це допоможе тобі відчути себе менш самотнім.
 • усунь провокаційні фактори. Якщо розбишака вимагає від тебе грошей на обід, принось обід із собою. Якщо він намагається відібрати твій музичний плеєр, не бери його до школи.

Декілька порад на випадок, якщо вас залякують або переслідують у мережі:

 • повідомляйте про залякування в мережі, незважаючи на те, чи воно стосується вас безпосередньо. Позначайте такі випадки для розгляду командою YouTube. Блокуйте користувачів, які залякують або переслідують.
 • ніколи не відповідайте на такі коментарі, адже це може лише погіршити ситуацію. Хоча це й складно, спробуйте ігнорувати образи.
 • зберігайте та роздруковуйте образливі повідомлення, публікації, зображення чи відео, які ви отримали чи побачили.
 • занотовуйте дату та час публікації образливих повідомлень, а також будь-які дані про особу, яка їх опублікувала.
 • не передавайте відео чи повідомлення, метою яких є залякування в мережі, адже ви станете співучасником.
 • якщо вас постійно ображають, спробуйте змінити свій ідентифікатор користувача, псевдонім або профіль.
 • насамкінець, не ігноруйте випадки залякування інших осіб у мережі. Якщо ви натрапите на такий випадок, повідомте про це та запропонуйте свою допомогу – розкажіть користувачеві про CyberMentors.

Почувайтеся безпечно в мережі, використовуючи наведені нижче поради щодо запобігання залякуванню:

 • не публікуйте в мережі особисту інформацію.
 • нікому не повідомляйте свої паролі.
 • обдумуйте свої висловлювання, перш ніж публікувати їх у мережі.
 • поважайте погляди інших користувачів. Те, що ви з кимсь не погоджуєтесь, не дає вам права бути грубим або ображати інших.
 • періодично шукайте відомості про себе в Google. Ви зможете побачити в мережі інформацію про себе, яка доступна іншим, а також змінити те, що вам не сподобається

Правила для свідків

Якщо ви стали очевидцем кібер-буллінгу, існує три типи правильної поведінки:

1) виступити проти буллера (дати йому зрозуміти, що такі його дії оцінюються вами негативно),

2) підтримати жертву (особисто чи в публічному віртуальному просторі висловити думку про те, що кібер-булінг – це погано; цим Ви надаєте емоційну підтримку, так необхідну жертві),

3) повідомити дорослим про факт некоректної поведінки в кібер-просторі.